Izolacja dachu skośnego krok po kroku

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta na ogrzewanie. Nieodpowiednio zaprojektowane i wykonane zwiększa koszty eksploatacji nawet o 3000 zł rocznie. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza izolacja dachu, przez który może uciec aż 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Krok 1: kontrola projektu izolacji

Dobrze zaprojektowana i zamontowana izolacja zapewnia nie tylko komfort ekonomiczny, ale także odpowiednią temperaturę przez cały rok (dom nie traci ciepła zimą i nie przegrzewa się latem), właściwą akustykę oraz bezpieczeństwo. Konsekwencjami nawet drobnych błędów są większe koszta przeznaczone na eksploatację, nawet o 1000 zł w skali roku, a także kłopoty ze zdrowiem, gdy np. na ścianach pojawiają się grzyb i pleśń. Aby tego uniknąć, już na samym początku należy skontrolować projekt przygotowany przez architekta. Nie wszystko co dzisiaj jest standardem było powszechnie stosowane w przeszłości. Szczególnie warto więc sprawdzić starsze projekty.  Jak to zrobić?

Jest na to niezwykle prosty, ale skuteczny sposób. Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocy cały przekrój pionowy budynku. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnej przerwy w izolacji – mówi Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

fot. ISOVER

Krok 2: wybór odpowiednich materiałów

Prawidłowa izolacja dachu ma niebagatelne znaczenie. Dobrze wykonana może prowadzić aż do 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań. W domach jednorodzinnych w Polsce najbardziej popularne są dachy skośne. Do ich izolacji dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał. Nie obciąży on konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła.

Najbardziej optymalnym materiałem do izolacji dachów skośnych jest zatem wełna mineralna szklana, z uwagi na jej elastyczną strukturę i właściwości termiczne. Wybierając produkt do izolacji dachu, postawmy na wełnę o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda), jak np. ISOVER Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) lub Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK). Oba produkty są niepalne, łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania – dodaje Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Krok 3: prawidłowy montaż izolacji

Idealnie zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – beż żadnych przerw. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy możemy ocieplić każdy element dachu, aby później nie tracić ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Następnie odmierzmy rozstaw między krokwiami i potnijmy rolkę na kawałki o długościach większych o 2 cm niż rozstaw krokwi (materiał w rolkach ogranicza jego zużycie).

Pamiętajmy też o ważnej zasadzie – zawsze stosujmy dwie warstwy – po ułożeniu warstwy podstawowej – między krokwiami, dodatkowo zaizolujmy połać prostopadle. Pozwala to uniknąć liniowych mostków termicznych, występujących wzdłuż krokwi. Całkowita grubość izolacji dachu powinna wynosić min. 30 cm – podkreśla ekspert marki ISOVER.

fot. ISOVER

W dachu skośnym nie może zabraknąć też odpowiedniej wentylacji zapobiegającej pojawieniu się pleśni. Równie istotne jest zastosowanie paroizolacji, która zabezpiecza przegrodę przed przedostawaniem się do niej wilgoci. ISOVER poleca wykorzystanie do tego celu membrany o zmiennym oporze dyfuzyjnym (zimą wysokim, latem niskim), dzięki czemu uzyskamy blokadę przepływu wilgoci do warstw przegrody w okresie zimowym oraz możliwość jej odeschnięcia w okresie letnim. Efekt ten oferują nam dostępne na rynku specjalistyczne produkty np. z serii ISOVER VARIO.

fot. ISOVER

Unikaj najczęstszych błędów w izolacji dachu skośnego:

1. Nie przycinaj wełny w matach do wymiaru rozstawu krokwi. Zrób to w poprzek rolki, doliczając dodatkowe 2 cm.

2. Unikaj mostków liniowych, pamiętając o zastosowaniu wełny szklanej w dwóch warstwach – pierwsza między krokwiami, a druga pod nimi.

3. Zachowaj szczelinę wentylacyjną nad izolacją, aby zapobiec m.in. wykraplaniu się pary wodnej w izolacji, co może prowadzić do powstania pleśni szkodliwej dla zdrowia oraz konstrukcji dachu drewnianego.

4. Pamiętaj o ciągłości izolacji. Wykonaj izolację poddasza tak, by nie powstały żadne przerwy w jej ciągłości (np. na wysokości murłaty).

5. Stosuj folię wiatroizolacyjną nad izolacją oraz paroizolację na całej powierzchni połaci dachowej pod izolacją (od środka budynku).

6. Pamiętaj, że efektywność izolacji zależy od jakości jej wykonania oraz od współczynnika przewodzenia ciepła materiału, którym izolujesz. Wybieraj materiały o jak najniższym współczynniku lambda (λD). Informację o nim znajdziesz na etykiecie produktu.

Leave a Reply