Gromadzenie się wilgoci pod wykonaną z dachówek połacią jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, powodowanym przede wszystkim czynnikami atmosferycznymi.
Jej źródłem jest najczęściej, szczególnie przy niskich temperaturach, kondensująca się para wodna, również ta pochodząca z wnętrza domu bądź woda z ewentualnych przecieków lub roztopionego śniegu, który został wdmuchnięty pod dachówki. Zbierająca się w ten sposób wilgoć przemieszcza się w kierunku okapu bądź gromadzi się na ewentualnej napotkanej przegrodzie.
– Jeśli nie umożliwimy jej wydostania się na zewnątrz, może to grozić poważnymi konsekwencjami dla dachu, a także naszego domu. Najczęstszymi skutkami takiego zaniedbania jest osłabienie konstrukcji więźby dachowej, zmniejszenie właściwości termoizolacyjnych użytych materiałów, a nawet – poważne zawilgocenie materiałów budowlanych – mówi Jacek Święty z firmy ISO-BAU, SUPERDEKARZ. Dlatego tak ważne jest prawidłowe wykonanie wentylacji połaci dachowej. Tu właściwie skonstruowany system zależy od odpowiedniego montażu kalenicy, okapu oraz pozostawienia odpowiedniego kanału wentylacyjnego. Te prace warto powierzyć fachowcom, których można znaleźć na stronie www.superdekarz.pl.