Jak znaleźć dobrą i sprawdzoną firmę dekarską?

Planujesz budowę lub remont domu? Myślisz o wymianie dachu lub okien dachowych? Dobre jakościowo materiały budowlane to jedynie połowa sukcesu.  Kluczem do niego jest fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką dekarską.

Dach to ważny element konstrukcji każdego domu, a zamontowane w nim okna dachowe są narażone na ekstremalne warunki pogodowe, dlatego powinny być nie tylko dobrej jakości, ale także solidnie i prawidłowo zamontowane. Dzięki temu będą dobrze służyły przez długie lata. Przeciekający dach lub źle zamontowane okna połaciowe to nie tylko duży problem, lecz także niepotrzebne koszty napraw. Dlatego, jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług dekarskich, warto wybrać sprawdzonego i doświadczonego wykonawcę. Radzimy na co, poza ceną, warto zwrócić uwagę, a także w jaki sposób odnaleźć najlepsze na rynku firmy.

fot. Velux

Na co zwracać uwagę wybierając dekarza?

  • Po pierwsze specjalizacja i doświadczenie

Wśród firm dekarskich są takie, które wykonują wszystkie rodzaje dachów, jak również specjalizujące się w ich określonych typach. Warto wybrać firmę, która ma doświadczenie w pracach, które chcemy zlecić. Aby się o tym przekonać poprosimy wykonawcę o pokazanie zdjęć z zakończonych realizacji lub wskazanie adresów domów w okolicy, które możemy osobiście zobaczyć. Ważnym kryterium wyboru jest również doświadczenie poparte aktualnymi certyfikatami. Firma, która może pochwalić się uczestnictwem w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe i producentów materiałów budowlanych dba o rozwój zawodowy swoich pracowników i podąża za najnowszymi trendami.

Jako producent okien dachowych dbamy o to, aby stale szkolić wykonawców, zarówno z technik montażu, ale także znajomości różnych rozwiązań możliwych do zastosowania na budowie. Przynosi to korzyści nie tylko samym uczestnikom, ale także ich klientom. Z moich doświadczeń wynika, że wykonawcy biorący regularnie udział w szkoleniach potrafią być również lepszymi doradcami dla klientów – mówi Jacek Siwiński, dyr. generalny firmy VELUX Polska, prowadzącej cykl ogólnopolskich szkoleń dla dekarzy pod nazwą Akademia Rozwoju Biznesu VELUX. – Oczywiście niezależnie od zdobytych certyfikatów liczy się również staż zawodowy pracowników firmy – dodaje.

  • Po drugie umowa i gwarancja

Należy również pamiętać o formalnościach, takich jak sporządzenie i podpisanie umowy najlepiej z oficjalnie zarejestrowaną firmą. Jest to ważne w sytuacji ewentualnego konfliktu, dochodzenia roszczeń lub składania reklamacji. Nie warto bazować na uzgodnieniach ustnych, gdyż w takim wypadku łatwo o nieporozumienie. W umowie trzeba koniecznie precyzyjnie określić zakres prac, termin wykonania, całkowite koszty usługi oraz harmonogram płatności. Najlepiej wybrać firmę, która udzieli nam gwarancji na wykonane prace, co zostanie również zawarte w umowie. Jednocześnie w przypadku wystąpienia usterek zobowiąże się do naprawy w określonym przez nas terminie. Warto sprawdzić, czy wykonawca posiada polisę OC. To nasze dodatkowe zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy w wyniku lub w trakcie prac nastąpiłyby jakieś uszkodzenia.

Specyfika naszej działalności sprawia, iż pomimo należytej staranności w trakcie realizacji prac dekarskich istnieje prawdopodobieństwo wyrządzenia nieumyślnych szkód kontrahentom. Mimo, że posiadanie umowy ubezpieczenia OC nie jest obowiązkowe, to uważam, że każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w naszej branży powinien je zawrzeć – mówi Anna Deran, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – Zdecydowanie polecam klientom wybieranie takich właśnie firm dekarskich – dodaje.

  • Po trzecie dobry kontakt i bieżąca kontrola

Gwarancją sprawnego przebiegu prac budowlanych jest także dobra relacja z wykonawcą. Jeśli od samego początku łatwo się z nim skontaktować i chętnie odpowiada on na nasze pytania to z pewnością ułatwi cały proces. Oprócz doświadczenia ekipy dekarskiej istotne jest również jej wyposażenie. Narzędzia jakimi pracuje, czy sprzęt do transportu materiałów budowlanych świadczą o profesjonalnym przygotowaniu do pracy. Dobre wyposażenie ekipy zapewni wysoką jakość wykonania oraz sprawną realizację. Nawet najlepszą ekipę dekarską warto kontrolować już w trakcie trwania procesu budowlanego. Koniecznie zwróćmy uwagę czy wykonawca przestrzega zasad BHP i czy dekarze pracują na dachu z zabezpieczeniami. To zmniejszy ryzyko nieszczęśliwego wypadku na naszej budowie. Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich i sprawdzać czy firma przestrzega zaleceń producentów w trakcie montażu. Śledząc instrukcję np. montażu okna możemy zweryfikować, czy wykonano wszystkie etapy prac. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie poprawności dobrze jest zawczasu wezwać na budowę inspektora nadzoru budowlanego lub podpytać producenta.

fot. Velux

Jak znaleźć dobrą i sprawdzoną firmę dekarską?

W poszukiwaniu dobrej ekipy pomoże nam internet, gdzie znajdziemy kontakty do dekarzy. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy publikuje na swojej stronie listę członków w każdym województwie wraz z danymi kontaktowymi. Producentom zależy również, aby klienci w łatwy sposób odnajdowali dobrych fachowców np. firma VELUX prowadzi na swojej stronie bazę Rekomendowanych Wykonawców www.velux.pl/rekomendowanywykonawca. Co ciekawe, posiada ona lokalizator geograficzny, co pozwala w łatwy sposób znaleźć odpowiedniego wykonawcę blisko domu. Planując budowę czy remont domu warto odwiedzić internetowe fora budowlane – osoby budujące dom często dzielą się swoimi doświadczeniami i kontaktami do wykonawców. Dobrymi platformami do kontaktu z innymi inwestorami są na przykład specjalistyczne fora budowlane.

Kontakty do ekip budowlanych można uzyskać również w składach materiałów budowlanych, często wiszą tam ogłoszenia lub są specjalne tablice z namiarami. Sprzedawcy materiałów budowlanych współpracują na stałe ze sprawdzonymi fachowcami i mogą nam kogoś polecić. Często za pośrednictwem hurtowni możemy wycenić cały dach tj. materiały wraz z robocizną.

Źródłem kontaktów są również okoliczne place budowy. – Moja ekipa, zawsze wywiesza na budynku lub płocie baner z namiarami do nas, tak chwalimy się naszym kunsztem dekarskim przed inwestorami. Ponadto nasz firmowy samochód jest również oklejony. Uważam, że dzięki temu potencjalni klienci łatwo nas znajdują, to tani i skuteczny sposób reklamy – mówi Maciej Różyński właściciel pokoleniowej firmy ciesielsko-dekarskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. – Bywa, że gdy robimy jakiś ciekawy dach, potencjalni klienci sami odnajdują mnie na budowie. To naprawdę dobry sposób na znalezienie fachowca – dodaje.

Natomiast, gdy zauważymy zakończoną inwestycję z ładnym dachem można podpytać właściciela o ekipę, która wykonywała prace i skorzystać z tego polecenia. Nie zapominajmy też o znajomych i rodzinie, podpytajmy o sprawdzone kontakty, nawet te sprzed kilku lat.

Leave a Reply