Atrakcyjna i trwała drewniana podbitka dachowa

Podbitka to inaczej wykończenie spodniej części dachu wystającej poza obrys domu. Na rynku dostępne są podbitki z różnych materiałów, jednak to te drewniane najlepiej komponują się z resztą domu. Podbitka pełni wiele ważnych funkcji. W przypadku tej drewnianej musimy jednak pamiętać o jej odpowiedniej i systematycznej konserwacji, dzięki której drewno przez długie lata pozostanie w nienaruszonym stanie.

Podbitka z drewna, fot. Altax

Podbitka nie tylko chroni części dachu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, które powodują jego niszczenie, ale także gwarantuje termoizolacje wnętrza. Bez wątpienia podnosi również walory estetyczne domu, który bez niej często sprawia wrażenie niewykończonego. Kolejnym problemem, przed którym zabezpieczymy się w ten sposób są zwierzęta, ptaki czy owady. Szukając schronienia, często ukrywają się pod dachem, niszcząc folie dachowe, czy styropian ocieplający budynek.

Do wykonania podbitki stosuje się różne materiały o odmiennych właściwościach. Do najpopularniejszych należy drewno, PVC oraz metal. Choć przez brak konieczności konserwacji ostatnio największym powodzeniem cieszy się podbitka z PVC, to jednak ta drewniana będzie prawdziwą ozdobą dachu. Wykonana z naturalnego surowca, świetnie komponuje się z różnymi materiałami elewacji. Wygląda równie efektownie zestawiona z tynkiem, cegłą czy kamieniem.

Drewnianą podbitkę najczęściej wykonuje się z wysezonowanego drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Bardzo ważne są parametry wykorzystywanych desek. Ich wilgotność nie może przekraczać 16%, a grubość powinna wynosić 12-22 mm. Maksymalna długość desek, które mogą zostać wykorzystane to 6 m.

Decydując się na drewnianą podbitkę dachową, musimy mieć na uwadze konieczność odpowiedniego zabezpieczenia desek.

Umieszczona wysoko i trudno dostępna podbitka przysparza niekiedy problemów przy malowaniu. Do jej zabezpieczenia warto użyć zatem preparatu, który zapewni ochronę na kilka lat. W tym celu doskonale sprawdzi się Szybkoschnąca Lakierobejca ochronno-dekoracyjna Altax Gotowe w 1 dzień. Produkt ten nie łuszczy się ani nie pęka, gwarantując drewnianym powierzchniom aż 7 lat ochrony. Dodatkowo można go stosować podczas niepewnej pogody – już po upływie godziny od aplikacji preparatu, drewno odporne jest na deszcz – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax. – Jeśli drewno nie zostało wcześniej zabezpieczone przed biokorozją, zanim rozprowadzimy lakierobejcę, należy pokryć je np. Szybkoschnącym Impregnatem gruntującym Altax, który ochroni je przed atakiem grzybów domowych oraz sinizny – dodaje Wójcik.

Przed konserwacją podbitki warto zadbać o prawidłowe przygotowanie drewnianej powierzchni. Jeśli mamy do czynienia z kilkuletnim drewnem, należy zacząć od delikatnego przeszlifowania i pozbycia się pozostałości preparatów użytych w przeszłości. Kolejnym krokiem jest odpylenie i odtłuszczenie powierzchni. Podczas rozprowadzania preparatu pamiętajmy o odzieży ochronnej i goglach, gdyż produkt może kapać. Warto zabezpieczyć także elewację naszego domu, do czego najlepiej posłuży nam folia.

Leave a Reply