Jak odśnieżać, by nie uszkodzić dachu?

Odśnieżanie dachu to z pozoru prosta czynność. Jednak zanim do niej przystąpisz, myśląc o tym, by zrobić to sprawnie i skutecznie, pomyśl co zrobić, by przy okazji nie uszkodzić dachu.

Choć o śniegu jeszcze nikt nie myśli, warto już teraz przygotować dach do zimy. Jeżeli mamy zainstalowane płotki przeciwśnieżne (lub belki przeciwśnieżne) to sprawę mamy ułatwioną – naszym zadaniem będzie już tylko sprawdzenie, czy wszystkie uchwyty są stabilnie przymocowane do dachu. Jeżeli ich nie mamy, to najwyższa pora, aby pomyśleć o ich montażu.

fot. Monier Braas

Zabezpieczenia przeciwśnieżne

Zabezpieczenia przeciwśnieżne powinno się mocować przede wszystkim w miejscach na dachu,  które znajdują się nad wejściami, tarasami, ścieżkami wzdłuż domu, wjazdem do garażu, miejscem parkowania samochodu, a także nad delikatnymi roślinami, które mogłaby zniszczyć  duża ilość spadającego śniegu. Warto również zaznaczyć, że owe zabezpieczenia nie tylko chronią nas przed zsuwającymi się zaspami śnieżnymi, ale również stanowią zabezpieczenie dla rynien, które pod wpływem dużego ciężaru śniegu mogą ulec odkształceniom lub zostać zerwane. Pamiętajmy, że metr sześcienny topniejącego śniegu może ważyć nawet 900 kilogramów. A zwykły biały puch to prawie 200 kilogramów na metr sześcienny. – System przeciwśnieżny potrafi gromadzić na dachu znaczne ilości śniegu, co wymaga indywidualnego projektowania i uwzględnienia tego faktu w obliczeniach konstrukcyjnych więźby dachowej. Dlatego, jeżeli zamierzamy wyposażyć gotowy dach w takie zabezpieczenie, warto skonsultować to z architektem, a pracę powierzyć doświadczonej firmie dekarskiej, bo chociaż sam montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest stosunkowo prostym zadaniem, to niewłaściwe umieszczenie wsporników płotka może stanowić zagrożenie dla konstrukcji dachu – mówi SuperDekarz, Andrzej Bylski właściciel firmy Usługi Ogólnobudowlane w Koszalinie.

Przy skomplikowanych dachach mamy jeszcze niebezpieczeństwo zastoisk śniegu w obrębie koszy. Może tam wystąpić zjawisko tzw. „cofki wody” – woda powstała z roztopionego śniegu nie ma ujścia i dostaje się między dachówkami na membranę wstępnego krycia. Jeśli nie ma uszkodzeń, spłynie w okolice pasa pod- lub nadrynnowego. Jeśli kosz jest nieprawidłowo wykonany, powstaje przeciek.

Jak i czym odśnieżać?

Najłatwiej odśnieżać dach za pomocą specjalnego drewnianego przyrządu, który pozwala wykonać tę czynność bezpiecznie dla nas, a przy tym nie uszkodzić naszego dachu. W innym przypadku możemy wykorzystać łopatę. Ale musi być ona plastikowa, żeby w trakcie pracy nie uszkodzić dachówki lub innej części dachu.

Jeżeli chodzi o technikę, to odśnieżać należy zawsze od środka do krawędzi dachu, uważając, żeby przy okazji nie uszkodzić poszycia czy rynien. Warto też pamiętać, że miejsca, do których sami nie możemy dojść, lepiej zostawmy nieodśnieżone. Jeżeli nie jest to duży obszar, nie powinno mieć to wpływu na bezpieczeństwo nasze i dachu.  Zawsze pamiętajmy o tym, by na początku dobrze ustawić i zabezpieczyć drabinę.

Zadbaj o komunikację dachową!

W trakcie odśnieżania pamiętajmy też o komunikacji dachowej, czyli o stopniach i ławach kominiarskich, które mocuje się do dachu za pomocą odpowiednich wsporników. Te elementy powinny być zawsze w nienagannym stanie, tak żeby w razie potrzeby (także zimą) kominiarz bez trudu i w każdym momencie mógł wejść na nasz dach – to leży w naszym interesie.

Sprawny komin

Sprawny system kominowy zapewnia nam prawidłową cyrkulację powietrza i eliminowanie uciążliwych i szkodliwych związków chemicznych. Gdy komin nie jest regularnie czyszczony, praca przewodów, jak i całego systemu, jest nieprawidłowa. Czym nam to grozi? W skrajnych przypadkach nawet zaczadzeniem. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane, przegląd kominiarski powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. Jeśli chodzi o przewody spalinowe – raz na pół roku.

Specjalista na pomoc

Jeżeli sami nie chcemy zdecydować się na odśnieżanie dachu, warto wezwać specjalistów, którzy zrobią to za nas. Nikt jednak nie zastąpi nas w podjęciu decyzji, aby już przy projektowaniu i kładzeniu dachu zainwestować w solidne dachówki, zabezpieczenia przeciwśnieżne i inne elementy dachu, które zwłaszcza w zimie zdadzą egzamin i ułatwią nam życie pod pewnych dachem!

Leave a Reply