Naturalne wykończenie dachu – podbitka dachowa ze świerku skandynawskiego

Zachowanie stylistycznej spójności oraz szeroki wachlarz kolorystycznych możliwości to jedynie dwa z grona argumentów przemawiających na rzecz uwzględnienia w projekcie domu drewnianej podsufitki. Oprócz walorów estetycznych zabezpiecza ona również ochronę przed negatywnym wpływem deszczu, wiatru czy słońca. Podbitka ze świerku skandynawskiego firmy DLH Poland zapewni piękny i trwale zabezpieczony dach.

Dach pozbawiony podsufitki jest jak niedokończone dzieło. Pokryty jedynie kolorową dachówką, gontami czy blachą, będzie wyglądał naprawdę dobrze dopiero po ostatecznym wykończeniu, czyli przykryciu wystających końcówek krokwi. Zamontowanie podbitki z drewna pod okapem pozwoli zasłonić elementy konstrukcyjne dachu oraz zamontować dodatkowe oświetlenie wokół domu. Podsufitkę dachową najczęściej wykonuje się z drewna. W przeciwieństwie do podbitek wykonanych z PCW, płyty drewnopochodnej lub ze stalowej blachy, drewniana podbitka odznacza się niewątpliwą szlachetnością. Za najlepszy materiał do wykonania podbitki, uważa się świerk skandynawski, który uznawany jest za podstawowy surowiec budowlany, ze względu na swoje właściwości. Drewniana podbitka dachowa ze świerku skandynawskiego firmy DLH Poland to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Wymaga zabezpieczenia odpowiednim lakierem lub inną powłoką malarską, co jednocześnie daje szerokie możliwości dopasowania kolorystycznego. Może być malowana pod kolor dachu bądź elewacji.

Świerk skandynawski idealnym surowcem na podbitkę dachową

Drewno świerku skandynawskiego ma jasny kolor z lekko żółtym zabarwieniem, dlatego często nazywane jest nawet białym drewnem. Od polskiego świerku różni się przede wszystkim tym, że wzrastając w surowym klimacie okołobiegunowym ma mniejsze przyrosty roczne, a przez to jest bardziej wytrzymały oraz odporny na obciążenia. Kierunek włókien jest przeważnie prosty, jedynie czasem występuje ich lekki skręt. Sęki są przeważnie małe, koloru żółto-brązowego. Sam proces obróbki (suszenie w wysokiej temperaturze i gładkie czterostronne struganie) pozwala zapobiec procesowi biodegradacji. Drewno należy jednak zabezpieczyć przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i promieni słonecznych. W tym celu dobrze jest stosować farby zawierające filtr UV oraz pozostawiające otwarte pory w drewnie. Drewno należy zabezpieczyć z obu stron (od strony widocznej nałożyć co najmniej dwie warstwy farby). Umieszczona na styku konstrukcji dachu z murem podsufitka ze świerku skandynawskiego pełni funkcję termoizolacyjną. Należy jednak pamiętać o właściwej wentylacji dachu. W tym celu zaleca się stosowanie kratek wentylacyjnych ze szczelinami oraz siatką, która zatrzyma owady.

Podbitka ze świerku skandynawskiego
Fot. DLH Poland

Importer: DLH Poland www.dlh.pl
Drewno: Świerk skandynawski
Profil: Softline 14x120mm
Klasa jakości: AB
Cena detaliczna: 33 zł/m2 brutto
Dostępne długości: 2,10m – 5,10m

Leave a Reply