Na co zwrócić uwagę przy montażu blachy dachówkowej i płaskiej?

Niekwestionowaną zaletą pokryć dachowych typu lekkiego jest łatwy i szybki montaż. Jednak prace, które wydawać by się mogły dziecinnie proste, również rządzą się swoimi prawami. Z pozoru mało istotne działania montażowe decydują bowiem o ostatecznym efekcie.

Michał Chimko, kierownik regionu z firmy Blach Stal, radzi na co zwrócić uwagę, by dach wykonany z blachy był trwały i estetyczny na długie lata.

fot. Blach Stal

Blacha dachowa występująca na rynku w różnej formie – dachówki, blachy trapezowej  czy płaskiej, to materiał o małym ciężarze, który nie wymaga skomplikowanej i wzmocnionej konstrukcji nośnej. Nie oznacza to jednak, że przy jego montażu nie obowiązują pewne zasady oraz kolejność poszczególnych prac, które pozwolą uniknąć błędów wpływających na wygląd i trwałość całego dachu.

Pamiętać należy, że pokrycie z blachy płaskiej układamy na pełnym deskowaniu, a w przypadku blachodachówki lub blachy trapezowej jest to konstrukcja zwana rusztem bądź łatowaniem, na którym ułożona powinna być folia paroizolacyjna, zapobiegająca zbieraniu się wilgoci. Po takich przygotowaniach śmiało można przystąpić do krycia właściwego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na montaż blachy do konstrukcji nośnej – dobrze jest  do tego użyć metalowych uchwytów zwanych żabkami (blachy płaskie) lub specjalnych wkrętów z uszczelkami, co pozwoli uniknąć niedoskonałości związanych z dziurawieniem blach i powstaniem małych przecieków.

Większość blach pokrywanych jest powłokami ochronnymi, które mają zabezpieczyć ją przed korozją i działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, ważne jest więc by nie naruszyć ich w czasie prac budowlanych, szczególnie podczas przycinania poszczególnych elementów. Nawet niegroźnie wyglądające zarysowania lub uszkodzenia mogą bowiem w przyszłości stać się ogniskiem rdzy i znacznie obniżyć trwałość dachu.

Najlepiej więc unikać narzędzi wirujących, jak piły tarczowe, a używać tzw. niblerów, czyli nożyc stemplowych lub tradycyjnych, ręcznych nożyc do cięcia blachy.

Blacha w przeciwieństwie do innych materiałów jest tworzywem, które bardzo szybko nagrzewa się i stygnie, zmieniając swoją objętość pod wpływem temperatury. Nie wskazane są więc zarówno bardzo niskie, jak i wysokie temperatury w czasie montażu pokrycia, a przy wyliczaniu wymiarów należy uwzględnić również te zależności, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Fachowy i precyzyjny montaż odgrywa w tym momencie decydującą rolę.

Przy pracach dekarskich nawet niewielkie błędy mogą okazać się usterkami, które zaważą na funkcjonalności i estetyce całego dachu. Poznanie kilku reguł montażu blachy sprawi, że prace będą sprawne i łatwe, a efekt satysfakcjonujący.

Leave a Reply