Jak zabezpieczyć dach przed zalegającym śniegiem?

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczny i ciężki może być śnieg. Warto zainwestować w zabezpieczenie przeciwśnieżne na dachu – belki lub płotki – by spadające z dachu zaspy śnieżne nie stanowiły zagrożenia.

Problem ze zsuwającym się z dachu śniegiem tylko pozornie dotyczy właścicieli domów o dużym kącie nachylenia połaci dachu. Już pierwsza zima przekona posiadaczy mniej stromych dachów, że niestety i w tym przypadku warto pomyśleć o zabezpieczeniach. – Przy mniej stromych dachach problem może być nawet bardziej dotkliwy. O ile z połaci stromych śnieg zsuwa się na bieżąco, to na dachach o niższym kącie nachylenia, zalegający przez kilka dni śnieg lodowacieje pod wpływem kilkukrotnego topnienia i zamarzania. Zaspa staje się ciężką bryłą, która zsuwając się z dachu, może zrobić wiele szkody – przestrzega SuperDekarz Roman Dyduch z firmy DACHBUD.

Zabezpieczenia przeciwśnieżne powinno się mocować przede wszystkim w tych miejscach na dachu, które znajdują się nad wejściem i ścieżkami wzdłuż domu, wjazdem do garażu, miejscem parkowania samochodu, a także nad delikatnymi roślinami, które mogłaby zniszczyć  duża ilość spadającego śniegu. – Warto również zaznaczyć, że płotki oraz belki przeciwśnieżne nie tylko chronią nas przed zsuwającymi się zaspami śnieżnymi, ale również stanowią zabezpieczenie dla rynien, które pod wpływem dużego ciężaru śniegu mogą ulec odkształceniom lub zostać zerwane – tłumaczy SuperDekarz.

fot. Monier Braas

System przeciwśnieżny można instalować na dachu podczas montażu pokrycia, jak również w późniejszym czasie na istniejącym pokryciu. Płotki przeciwśnieżne wykonane są ze stali ocynkowanej ogniowo i lakierowane proszkowo, dzięki czemu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. – Płotki należy montować na wysokości podparcia krokwi o murłatę, by zalegający śnieg nie powodował ugięcia krokwi wystających poza murłatę. Uchwyt do płotka przeciwśnieżnego należy montować nie rzadziej niż co 75 cm, i nie dalej niż 20 cm od końca płotka – mówi Roman Dyduch.

Pamiętać należy również, że system przeciwśnieżny potrafi gromadzić na dachu znaczne ilości śniegu, co wymaga indywidualnego projektowania i uwzględnienia tego faktu w obliczeniach konstrukcyjnych więźby dachowej. Jeżeli zamierzamy wyposażyć gotowy dach w takie zabezpieczenie, warto skonsultować to z architektem, a pracę powierzyć doświadczonej firmie dekarskiej, bo chociaż sam montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest stosunkowo prostym zadaniem, to niewłaściwe umieszczenie wsporników płotka może stanowić zagrożenie dla konstrukcji dachu.

 

Leave a Reply