Kształt i kolor – czyli jak dobrać stalowy dach do naszego domu?

Wybierając projekt domu inwestorzy zwykle sugerują się zaproponowanymi przez architekta rozwiązaniami. Dotyczy to również kwestii wyboru pokrycia dachowego. Jeżeli jednak chcemy stworzyć własną wizję domu – inną niż sąsiad, który przypadkiem korzysta z tego samego projektu – wystarczy po prostu się do tego zabrać.

fot. Blachy Pruszyński

Producenci stalowych pokryć proponują najrozmaitsze kształty, powłoki i bogatą paletę kolorów, która poza podstawowymi obejmuje również paletę RAL. O tym jak dobrze dobrać blachodachówkę opowiemy na przykładzie produktów firmy Blachy Pruszyński – która posiada najszerszą ofertę pokryć na rynku.

Kształt dachu

Na początek inwestor powinien skupić się na doborze odpowiedniego kształtu. Żeby dokonać najlepszego wyboru warto kierować się zasadą: im bardziej skomplikowana połać, tym prostsze pokrycie i odwrotnie im prostsza połać tym lepiej będzie prezentował się wysoki profil i falowanie. Nie oznacza to oczywiście, że złamanie tej zasady oznacza estetyczną katastrofę – powiedzmy, że trzymanie się jej gwarantuje sukces. Dla domów wielopołaciowych, z lukarnami zaproponujemy zatem klasyczne i zawsze trendy – Panele dachowe z rąbkiem. Dzięki swojej prostocie jest to jedno z najbardziej uniwersalnych pokryć, stosowane od dawien dawna, które świetnie prezentuje się zarówno na domach w stylu starego dworku, jak i ultranowoczesnych budynkach. Z pokryć falistych na skomplikowanych połaciach dobrze sprawdzają się niskie profile w typie blachodachówek RUBIN lub KRON. Dachy dwuspadowe, bądź o prostych, dużych połaciach dają znakomite pole do popisu dla charakterystycznych, wyrazistych pokryć – takich jak pokrycia TUR, Szafir lub blachodachówki z linii ARAD. Te ostatnie zresztą, zaraz po swym wprowadzeniu, okazały się absolutnym sprzedażowym hitem. Miłośnicy drewna i domów z bali również znajdą coś dla siebie – panele dachowe REGLE dedykowane są głównie takim budynkom.

fot. Blachy Pruszyński

Kolor dachu

Kolor dachu musi przede wszystkich dobrze współgrać z kolorem elewacji. Najczęściej spotykanym połączeniem jest biała, bądź beżowa elewacja w połączeniu z ciemnym, grafitowym, brązowym bądź czarnym dachem. Są to, być może mało wyszukane, ale za to bezpieczne konfiguracje. – Raczej odradzamy połączenia typu niebieska elewacja – żółty dach; choć i takie zamówienia zdarzało nam się realizować na specjalne życzenie klienta – mówi Rafał Kuczyński dyrektor handlowy Blachy Pruszyński.

fot. Blachy Pruszyński

Na czym się więc oprzeć? Na pewno nie na zasadzie kontrastu ciepłe-zimne. W palecie barw nieobecne są trzy kolory: biały, szary i czarny. Mają one wspólną cechę – doskonale komponują się ze sobą wzajemnie oraz z każdym innym kolorem z palety barw. Zgodnie z tą zasadą białe ściany będą doskonale współgrać z każdym dachem, tak samo jak szary lub czarny dach będzie świetnie korespondował z bardziej odważną – pomarańczową, bądź zieloną elewacją. Najważniejsze to nie przesadzić, a wszystkim jeszcze niezdecydowanym doradzamy skorzystanie z elektronicznego kreatora, dostępnego na stronie www.pruszynski.com.pl, który pozwala na interaktywny dobór koloru pokrycia.

Leave a Reply