Bardzo dużo właścicieli domów płacąc rachunki za prąd i ogrzewanie, zastanawia się nad tym, co zrobić, aby codzienne użytkowanie było tańsze. Obecnie stale rosnące ceny opału są bardzo dużym problemem, który dodatkowo będzie bardziej intensywny jesienią i zimą. Rozwiązaniem, na które oczywiście warto zwrócić uwagę jest termomodernizacja.
Koszty utrzymania domu w 2022 są znacząco wyższe, niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Problemem jest głównie ogrzewanie, które drożeje w bardzo szybkim tempie. Dużo osób skarży się również na problemy z zapłatą rachunków za prąd.
Niestabilność cen sprawia, że warto pomyśleć o remoncie domu, jak również o zastosowaniu takich rozwiązań, dzięki którym nie będziemy mieli tak wysokich rachunków. Rozwiązaniem jest oczywiście termomodernizacja budynku. Co to takiego?
Co to jest termomodernizacja domu?
Termomodernizacja to domu to ogół czynności, które musimy wykonać, aby znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię. Pod tym pojęciem po prostu kryje się cały szereg prac, które należy wykonać, aby nie tracić ciepła, jak również nie produkować energii potrzebnej do jego ogrzania.
Termomodernizacja dotyczy domów, które nie mają profesjonalnej izolacji cieplnej , jak również takich, które ją posiadają, ale nie jest ona wystarczająca.
Co może wchodzić w skład termomodernizacji?
Termomodernizacja domu lub innego obiektu to bardzo szerokie pojęcie. Wiele zależy od tego, jaki jest stan techniczny obiektu, jaki efekt chcemy osiągnąć. W skład termomodernizacji wchodzą takie prace, jak:
– badanie kamerą termowizyjną, ustalenie rocznego zapotrzebowania na energię,
– likwidacja wszystkich mostków termicznych,
– wymiana starej stolarki okiennej i drzwiowej,
– izolacja fundamentów, ścian zewnętrznych, dachu, poddasza.
Termomodernizacja może obejmować również takie aspekty, jak założenie wentylacji mechanicznej, montaż paneli fotowoltaicznych, wymiana ogrzewania na wydajniejsze oraz bardziej ekologiczne.
Jakie są zalety termomodernizacji?
Przede wszystkim:
– łatwiejsze uzyskanie komfortu cieplnego,
– zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię,
– pozyskanie prądu ze słońca,
– zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu,
– możliwość zainstalowania ekologicznego źródła ciepła,
– zastosowanie takiego ogrzewania, które wymaga minimalnej obsługi.
Wykonując krok po kroku termomodernizację obiektu sprawimy, że nasz dom będzie nowocześniejszy. Nie będziemy w nim marznąć zimą, ale również przegrzewać się latem. Znacząco obniżymy również koszty utrzymania.