System komunikacji dachowej rekomendowany przez kominiarzy

Funkcjonalny, bezpieczny i spełniający wymogi prawne – tak Korporacja Kominiarzy Polskich oceniła oryginalny aluminiowy system komunikacji dachowej Braas do stosowania na dachach spadzistych. To jedyna tego rodzaju rekomendacja na polskim rynku.

fot. Braas

System komunikacji dla każdego

Nad tym, w jaki sposób można poruszać się po dachu, czyli o systemie komunikacji dachowej, warto pomyśleć jeszcze przed budową domu. A to oznacza, że powinien być uwzględniony w projekcie. Dlaczego? Jego brak w znaczący sposób może utrudnić, a nawet uniemożliwić kominiarzom ich pracę. Rozmieszczenie komunikacji dachowej trzeba dobrze zaplanować. Najlepiej, kiedy dach i elementy komunikacji pochodzą od jednego producenta. – Stopnie powinny tworzyć „drabinkę”, która będzie wiodła do wszystkich ważnych miejsc na dachu, czyli komina, okna czy anteny. Ławy należy ulokować jak najbliżej tych punktów tak, żeby można było na nich bez ryzyka stanąć podczas wykonywanej pracy. Odległości między stopniami a ławami powinny wynosić mniej więcej tyle, co długość kroku. Ale przy wyznaczaniu odległości między poszczególnymi elementami trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu – przyznaje Dariusz Nowicki SUERDEKARZ z Opola. Natomiast kiedy zdecydujemy się na system komunikacji, gdy dom jest gotowy, to w wielu przypadkach musimy liczyć się z koniecznością częściowej rozbiórki połaci. A to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami i pracą.

Akcesoria najwyższej jakości

Oryginalny system komunikacji po dachu składa się z aluminiowych stopni i ław kominiarskich, które mocuje się do aluminiowych dachówek pod stopień dopasowanych kształtem i kolorem do wszystkich modeli występujących w ofercie Braas. Powierzchnia takich elementów jest ażurowa, dzięki czemu nie gromadzi się na nich śnieg i nie tworzą się niebezpieczne oblodzenia.

Tak też jest w przypadku oryginalnego systemu komunikacji dachowej Braas, który otrzymał rekomendację Korporacji Kominiarzy Polskich (do stosowania na dachach spadzistych). – Potwierdza ona, że nasz system jest bezpieczny, funkcjonalny i optymalnie dopasowany do dachówek Braas oraz spełnia wymogi prawne dotyczące stosowania jej na budynkach z dachem spadzistym – podkreśla Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego Monier Braas. – Jesteśmy tym bardziej dumni, że jako jedyni wśród firm produkcyjnych w Polsce otrzymaliśmy tego typu rekomendację na system komunikacji dachowej – dodaje.

Dodatkowym atutem aluminiowego systemu Braas jest jego wysoka jakość oraz estetyka, co sprawia, że na każdym dachu prezentuje się okazale. To zasługa m.in. powłoki w kolorze dachówek. Stopień wraz z uchwytem (dzięki wspornikom) umożliwia wypoziomowanie w zakresie od 15° do 52° pochylenia połaci dachowej. Ławy kominiarskie w asortymencie Braas mają długość 88 cm lub 41 cm. Więcej informacji na stronie producenta: www.monier.pl/produkty/akcesoria-dachowe/bezpieczenstwo.html.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na profesjonalny system dachowy warto skonsultować się wcześniej z doświadczonym dekarzem i jemu powierzyć zamontowanie poszczególnych akcesoriów. SUPERDEKARZY z certyfikatem Braas można znaleźć na portalu www.superdekarz.pl.

Leave a Reply