O czym warto pamiętać planując remont dachu?

8 faktów o których warto pamiętać planując remont dachu.

Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę

Aby przeprowadzić wymianę poszycia dachowego, wystarczy zgłoszenie prac budowlanych w urzędzie. W przypadku konieczności wymiany więźby, potrzebne będą projekt i pozwolenie na budowę.

Zdrowy dach – zdrowsi mieszkańcy

Sfatygowane poszycia dachowe, wpuszczające do wewnątrz wilgoć, grzyby i pleśnie, mogą być przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Cichym zabójcą nadal w Polsce jest także rakotwórczy eternit. A dokładniej: pył azbestowy ze starzejących się bądź uszkodzonych niebieskich i szarych płyt eternitowych, produkowanych do lat 80-tych. Zdrowy budynek (także jego dach), to zdrowi mieszkańcy.

Więźba nie może zamoknąć

Wilgotność drewna ma duży wpływ na jego parametry wytrzymałościowe. Tarcica na więźbę dachową powinna mieć wilgotność w przedziale 15-18%. Pamiętajmy, że nie wystarczy kupienie w tartaku dobrego surowca. Budowa więźby metodą tradycyjną jest pracochłonna – w tym czasie drewno przechowywane musi być w taki sposób, aby nie zamokło.

Prefabrykowaną więźbę można postawić w 1-2 dni

Współczesne technologie pozwalają na błyskawiczny montaż drewnianej więźby. W przypadku budynków jednorodzinnych, wiązary dachowe ustawione mogą zostać w ciągu 1-2 dni. Od tego momentu na plac budowy wkraczać mogą dekarze. Jak podaje największy w Polsce producent tego typu systemów, firma Wiązary Burkietowicz – na więźbie z wiązarów układany może być dowolny rodzaj pokrycia dachowego.

Wiązary dachowe muszą mieć znak CE

Znak CE oznacza, że wiązary na więźbę wyprodukowano zgodnie z normą PN-EN 14250:2011, a proces produkcji poddany został odpowiedniej kontroli. Wiązary dachowe bez znaku CE wprowadzane są na rynek nielegalnie, z pominięciem należytej kontroli produkcji.

Dachówka czy blacha

Wybierając technologię pokrycia dachowego, miejmy na uwadze kluczowe parametry: wymagany kąt nachylenia dachu (dachówka od 22 stopni na metr, blacha od 2 stopni na metr), okres gwarancji producentów (dachówka 30 lat, blacha 15 lat), cenę i czas montażu. Pamiętajmy także, że metr kwadratowy dachu z dachówek ceramicznych lub cementowych waży około 30 kg, ta sama powierzchnia z blachy ważyć będzie około 5 kg.

Płyty włóknisto-cementowe za eternit

W przypadku wymiany pokrycia eternitowego, wygodnym rozwiązaniem mogą być płyty włóknisto-cementowe. Ich waga (11,7 kg na m2) odpowiada wadze eternitu. Nie zachodzi wówczas potrzeba wymiany więźby (o ile oczywiście stan techniczny więźby pozwala na jej dalsze bezpieczne użytkowanie). Demontaż eternitu mogą przeprowadzić tylko firmy posiadające zezwolenie na wytwarzanie odpadów zawierających azbest.

Nadbudowa zamiast papy

Remontując dach płaski, można w dość prosty sposób nadbudować go lekką konstrukcją dachową z wiązarów. Zyskujemy wówczas dodatkową kondygnację.

Leave a Reply