Najczęstsze błędy w budowie dachu

Aby dach spełniał swoje funkcje i nie przysparzał problemów użytkownikom, musi być dokładnie wykonany. Niestety dosyć często na różnych etapach budowy zdarzają się błędy wykonawcze. Zwykle popełniane są one w newralgicznych punktach połaci.  

Dlatego warto przypilnować fachowców, by zostały one wykończone z wyjątkową precyzją i starannością. Poniżej podpowiadamy, na jakie miejsca zwrócić szczególną uwagę.

Najczęściej do nieprawidłowości dochodzi podczas montażu okapu, kalenicy, naroża, kosza oraz obróbki komina. Skutki tych błędów w postaci przecieków możemy odczuć już po pierwszych opadach deszczu lub śniegu.

fot. Monier Braas

Błędy w okapie, kalenicy i narożu

Dobrze skonstruowany dach powinien odprowadzać do rynny kondensat i ewentualne przecieki. Zaś kanał wentylacyjny zaczyna się w okapie, a kończy w kalenicy lub narożu. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na staranne wykonanie tych miejsc oraz na rodzaj potrzebnych do ich wykonania akcesoriów dachowych.

Pamiętajmy, że nieprawidłowa konstrukcja okapu i kalenicy może zaburzyć niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania proces wentylacji dachu. Częsty błąd to zbyt mały kanał wentylacyjny i niezapewnienie odpowiedniej wentylacji kalenic i naroży – mówi Cezary Gozdera uczestnik programu Superdekarz. 

Aby uzyskać optymalny wylot powietrza w okapie, należy zastosować grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśmę wentylacyjną okapu. Natomiast do prawidłowego wentylowania kalenic i naroża używamy taśm uszczelniająco-wentylacyjnych lub uszczelek wentylacyjnych. 

Błędy w koszu

Kolejny bardzo ważny element podczas budowy dachu to kosz dachowy.

Musi być porządnie uszczelniony, ponieważ podczas deszczu spływa tam woda z połaci, a zimą zalega śnieg. Częstą przyczyną przecieków w tym miejscu jest zbyt wąska obróbka, która nie zachodzi pod pokrycie na odpowiednią głębokość. Wtedy woda przedostaje się pod dach. Takie błędy wykonawcze można naprawić odpowiednio zaginając brzegi obróbki do góry. W celu dodatkowego zabezpieczenia tych miejsc należy między pokryciem a obróbką umieścić uszczelki – radzi Superdekarz.

Obróbka komina i lukarny

Niezwykle ważna jest prawidłowa obróbka miejsc, w których elementy konstrukcyjne budynku przecinają jego połać. Zazwyczaj są to punkty styku dachówki ze ścianą komina albo lukarny. Są one wyjątkowo narażone na powstawanie nieszczelności, przez które wilgoć może przedostać się pod połać.

Źle wykonana obróbka w połączeniu z materiałem wątpliwej jakości może powodować przenikanie pod nią wody, a to z kolei zawilgocenie termoizolacji i konstrukcji dachu. Aby wzmocnić uszczelnienie warto zastosować klejone taśmy uszczelniające wraz z listwą aluminiową, która dodatkowo dociska taśmę do komina. Alternatywą może być obróbka z blachy, ale pod warunkiem, że jest dokładnie docięta tak jak profil dachówki z folią lub membraną oklejoną wokół komina. Pamiętajmy także, by komina nie budować z cegły dziurawki, ponieważ przedostająca się przez otwory woda może w zimne dni zamarzać i rozsadzić cegły –  przestrzega Cezary Gozdera.

Jeśli chcemy uniknąć kłopotów wynikających z niedoróbek w krytycznych punktach, zadbajmy zawczasu o ich właściwe wykonanie. Tutaj podstawą są doświadczeni fachowcy. Renomowani producenci często szkolą dekarzy w zakresie stosowania swoich produktów. Warto więc sprawdzić, czy zatrudniani przez nas dekarze posiadają odpowiednie certyfikaty.

Leave a Reply