Dachówka ceramiczna na nowe i remontowane dachy

Dzięki dużej przesuwności i wyjątkowej estetyce, nowa dachówka Piemont doskonale sprawdzi się zarówno jako materiał do pokrycia budowanego właśnie domu, jak i w przypadku remontu starego dachu.

Wybór materiału na dach musi być dokładnie przemyślany. W przypadku remontu dachu, z którego usuwa się zniszczone pokrycie, inwestorzy powinni zadbać o to, by nowe było trwałe i odporne na ekstremalne warunki pogodowe. Również osoby budujące dom powinny zdecydować się na długowieczne pokrycia. Co zatem wybrać?

Wśród materiałów ceramicznych warto przyjrzeć się nowej dachówce Piemont marki Röben. Cechuje ją duża przesuwność oraz wyjątkowa estetyka, można ją więc wykorzystać na nowym i na remontowanym dachu. Ponadto, inwestycja w dachówki ceramiczne z pewnością opłaci się w długofalowej perspektywie, ponieważ ceramiczny dach nie wymaga renowacji, uzupełniania ubytków powierzchni i malowania, nie łuszczy się, nie wnika w niego brud, a jego kolor nie blaknie w słońcu.

Dachówka Piemont sprawdzi się podczas remontu dachu jak i w nowym budownictwie. fot. Röben

38 mm przesuwności

Największą zaletą dachówki Piemont, zarówno w kontekście nowych, jak i modernizowanych dachów, jest jej przesuwność. Co to dokładnie oznacza? Dachówki Piemont mają specjalne zamki, które pozwalają na dużą różnicę między maksymalnym zsuwem a rozsuwem – aż 38 mm. Dzięki temu mogą być układane na łatach o rozstawie od 360 mm do 398 mm. Inne modele nie pozwalają na tak dużą tolerancję – ich przesuwność wynosi zwykle kilka milimetrów.

W praktyce duża przesuwność pozawala odpowiednio ułożyć pokrycie nawet przy nie do końca idealnym rozstawie łat. Jest to duży atut podczas renowacji dachu. Kiedy po zdjęciu starego pokrycia okaże się, że więźba jest w dobrym stanie i nie wymaga wymiany, pokrycie pozwalające na dużą tolerancję rozstawu łat okaże się niezastąpione.

Łaty mogły być bowiem dobrane do dachówki, której dziś już nie ma na rynku, a inne pokrycia nie pasowałyby na gotowe już drewniane elementy. Podobnie jest w przypadku nowego dachu – wykonawca powinien rozmierzyć łaty dokładnie pod dachówkę, ale w praktyce te 38 mm tolerancji okazuje się bardzo przydatne; szczególnie w elementach takich, jak kosze czy wole oko.

Piemont trentino – jeden z ośmiu kolorów nowej dachówki. fot. Röben

Estetyka na poziomie Premium

Oprócz przesuwności, dachówkę Piemont wyróżnia wyjątkowa estetyka. Nowość marki Röben jest płaska, co odpowiada obecnym „kanonom piękna” dla nowoczesnych pokryć dachowych. Jej smukły kształt z elegancko zakrzywioną linią i niską falą sprawia, że jest to dachówka wysmakowana, o doskonałej prezencji. Ponadto, jest dostępna aż w ośmiu kolorach, dzięki czemu każdy inwestor z łatwością dobierze barwę dla siebie.

Kochający tradycję mogą zdecydować się na dachówkę miedzianą. Osobom, którym konserwator narzucił kolor pokrycia harmonizujący z dachami okolicznych domów, z pomocą przyjdzie dachówka kasztanowa, w kolorze zbliżonym do najczęściej wybieranych w Polsce pokryć. Ci, którzy lubią czerwień, ale woleliby dach w odcieniu bardziej oryginalnym, powinni przyjrzeć się dachówce Piemont trentino. Inwestorzy szukający oryginalnych rozwiązań i pragnący żeby ich dach przyciągał wzrok, mogą się zdecydować na dachówkę w kolorze jesienny liść, lub – jeszcze odważniejszą – rustykalną. Miłośnikom natury i harmonijnych zestawień polecić można dachówkę brązową. Z kolei na nowoczesnych bryłach doskonale prezentuje się matowa dachówka o barwie antracytowej.

Do każdego dachu trafionym wyborem jest również dostojna Piemont tobago o głębokiej, czarnobrązowej barwie. Jej glazurowana powierzchnia nie tylko pięknie połyskuje w słońcu, ale również chroni dach przed wnikaniem zanieczyszczeń i porastaniem mchem.

Podstawowe dane techniczne dachówki Piemont:

Waga – ok. 3,8 kg
Całkowita długość – ok. 472 mm
Całkowita szerokość – ok. 290 mm
Średnia długość pokrycia – ok. 360-398 mm
Średnia szerokość pokrycia – ok. 240-248 mm
Ilość sztuk/m2 – 10,3-11,5
Minimalny kąt nachylenia dachu – 16° (zalecany: 22°)
Ilość sztuk/europaleta – 240
Mrozoodporność – Tak (150 cykli)

Leave a Reply