Kolektory rurowo-próżniowe – ekonomiczne i ekologiczne

Ograniczone zasoby surowców energetycznych, drożejące ceny za prąd i ciepłą wodę oraz wzrastające zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawiają, że świadomość użytkowników na temat odnawialnych źródeł energii jest znacznie większa, a alternatywne metody stają się coraz bardziej popularne.

Kolektory rurowo-próżniowe firmy Hoven są przykładem, że naturalne sposoby są równie efektywne, a przy tym korzystne cenowo i ekologiczne.

Od promieni do ciepła

Systemy solarne to nowoczesne rozwiązania, które przy niskich kosztach eksploatacji, zapewniają nieograniczony dostęp do energetycznych dobrodziejstw natury. Zestaw solarny firmy Hoven składa się z czterech podstawowych elementów: kolektorów słonecznych rurowo-próżniowych, zasobnika na ciepłą wodę, grupy pompowej oraz sterownika elektronicznego. Dzięki specjalnej budowie kolektory w postaci rur pobierają promieniowanie słoneczne i zamieniają je na ciepło, które następnie wykorzystane może być do podgrzewania wody użytkowej, tej
w przydomowych basenach lub wspomagania centralnego ogrzewania.

Znajdująca się wewnątrz kolektorów próżnia zatrzymuje zabsorbowane ciepło i zapobiega jego utracie. Jest to najlepszy sposób izolacji, który sprawdza się niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury, dlatego też kolektory rurowo-próżniowe są bardzo efektywne również zimą. Wytworzone i zgromadzone ciepło rozprowadzane jest za pomocą przepływającego w środku  glikolu, który odpowiada za jego dostarczanie do zasobnika z wodą. Obieg glikolu w instalacji wymuszany jest przez dwudrogową grupę pompową renomowanych producentów m.in. Grundfos.

Nad sprawnym funkcjonowaniem czuwa elektroniczny sterownik solarny, który zapewnia wygodne, bezobsługowe działanie całej instalacji. Wygenerowane ciepło magazynowane jest w zasobniku, dzięki temu ze zgromadzonej energii korzystać można także wieczorem. Ogromną zaletą kolektorów rurowo-próżniowych jest ich kształt, który decyduje o bardzo wysokiej sprawności. Forma walca pozwala skupiać rozporoszone promieniowanie słoneczne, niezależnie od kąta padania, co oznacza, że nawet najmniejsze ilości słońca są wychwytywane i zamieniane na bezpłatną energię. Kolektory firmy Hoven doskonale spełniają więc swoją rolę niezależnie od pory roku, czy zachmurzenia.

Możliwość montażu w częściach ułatwia włożenie kolektorów przez właz dachowy i umieszczenie ich na dachu. fot. Hoven

Funkcjonalność na okrągło

Zestaw solarny oparty na kolektorach rurowo-próżniowych firmy Hoven to nie tylko wysoka wydajność energetyczna, ale również trwałość, komfort użytkowania i estetyczny wygląd. Kolektory wykonane zostały z odpornego szkła boro-krzemowego, które jest bardzo wytrzymałe i świetnie eliminuje ryzyko zbicia. Dzięki temu nie straszne im ekstremalne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, system ten składający się z niezależnych od siebie, osobno montowanych rur solarnych, stanowi bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie w przypadku zniszczenia poszczególnych elementów. Bez przeszkód można bowiem wymienić pojedyncze rury, podczas gdy cały system będzie nadal funkcjonował poprawnie.

Ponadto kolektory słoneczne Hoven stanowią system modułowy i dobierać je można w dowolnej konfiguracji, z łatwością dostosuje się więc ilość pozyskiwanej energii do własnych potrzeb oraz liczby domowników. Montaż w częściach jest również korzystny ze względu na możliwość umieszczenia kolektorów w dowolnym miejscu – na dachu, a także na elewacji, barierce balkonowej czy nawet w przypadku braku dogodnej lokalizacji na specjalnym stojaku ustawionym na ziemi. Warto także podkreślić, że w zestawach firmy Hoven stosowane są zbiorniki dwuwężownicowe, które pozwalają na jednoczesne podpięcie dwóch, osobnych źródeł ciepła – np. kolektorów słonecznych i tradycyjnego pieca lub grzałki elektrycznej. Konwencjonalny element grzewczy włącza się jedynie, kiedy z powodu braku słońca woda nie została nagrzana do pożądanej temperatury. W ten sposób ilość ciepłej wody zawsze odpowiada zapotrzebowaniom mieszkańców.

Energia słoneczna jest bezpłatnym i nieograniczonym darem natury, który odpowiednio wykorzystany może przynieść wiele, pozytywnych rezultatów. Obniżenie rachunków za prąd i ciepłą wodę, uniezależnienie się od cen surowców energetycznych, a przede wszystkim troska o środowisko to korzyści płynące z korzystania z odnawialnych źródeł. Kolektory słoneczne rurowo-próżniowe firmy Hoven pozwolą w prosty sposób wykorzystać moc słońca we własnym domu.

Leave a Reply