Od 2010 roku możemy zaobserwować rosnącą popularność systemów solarnych. Mimo niewątpliwych zalet wiele osób nadal sceptycznie podchodzi do odnawialnych źródeł energii. Obawy najczęściej związane są z wydajnością tego typu urządzeń oraz kosztami inwestycji. Czy takie opinie są słuszne? Warto bliżej się przyjrzeć najważniejszym zaletom i wadom dostępnych typów systemów solarnych.
Firmy, posiadające w swoim asortymencie systemy solarne, oferują klientom kolektory płaskie i próżniowe. Kupujący, zanim podejmie decyzję, powinien poznać podstawowe różnice między tymi produktami.
Zaletą kolektorów płaskich jest z pewnością ich niska cena, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób, którym zależy na minimalizacji wydatków związanych np. z wykańczaniem domu. Warto zaznaczyć, że koszty zakupu takiego urządzenia są mniejsze średnio o 50% w porównaniu z kosztami zakupu kolektorów próżniowych. Poza tym kolektory te cechuje znacznie wyższa sprawność i efektywność w okresie letnim. W przypadku braku poboru ciepłej wody istnieje możliwość schładzania wody wieczorem za pomocą kolektora (tzw. schładzanie rewersyjne). Jeżeli w okresie zimowym chcielibyśmy wykorzystać, któryś ze słonecznych dni, a uniemożliwia nam to warstwa zalegającego na kolektorze śniegu, można użyć funkcji obiegu odwróconego. Ciepło ze zbiornika skierowane na zewnątrz pozwoli wówczas na rozmrożenie kolektora.
Kolektor płaski w zupełności wystarczy osobom, które zamierzają korzystać z instalacji solarnej od początku marca do listopada , kiedy jest lepsze nasłonecznienie.
System solarny z kolektorami próżniowymi jest o wiele droższy. To zapewne jedna z wad, która zniechęca do jego zakupu. Pozostałe właściwości kolektorów próżniowych przemawiają jednak zdecydowanie na ich korzyść. Przede wszystkim cechuje je większa sprawność w okresach przejściowych i zimą, a więc przez znaczną część roku. Ich konstrukcja umożliwia bardzo efektywne wychwytywanie promieniowania rozproszonego. Dodatkowym plusem tego systemu jest łatwość ich naprawy i konserwacji. Każda rura jest niezależnym elementem więc wymiana jednej nie wymaga demontażu całego układu. Dodatkowo posiadają one najlepszą izolację, jaką jest próżnia.
Obydwa rodzaje systemów solarnych posiadają różne zalety, nie ma jednak rozwiązania uniwersalnego, które będzie najlepsze dla każdego domu.
Opisane powyżej rodzaje systemów solarnych oferuje m. in. jedna z cenionych na polskim rynku firm – firma GALMET. Posiada ona w swojej ofercie dwa równorzędne rodzaje kolektorów słonecznych:
– kolektory słoneczne płaskie typ KSG 20 PREMIUM i typ KSG 26 PREMIUM,
– kolektory słoneczne próżniowe-rurowe typ KSG PT15 i typ KSG PT20.