Okno w bawolim oku, wykuszu i lukarnie – na co zwrócić uwagę?

 

Wykusze, lukarny i konstrukcje typu „bawole oko” coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych. Zestawienie nowoczesnej bryły budynku z tymi formami pozwoli nam uzyskać niezwykły efekt wizualny.

Za radą Izabeli Tryby, eksperta z firmy OknoPlus, należy jednak pamiętać, iż pełnię sukcesu osiągniemy dopiero wówczas, gdy do każdej z tych konstrukcji dopasujemy odpowiednie okna.

fot. OknoPlus

Jednym z najistotniejszych zagadnień, które trzeba mieć na uwadze przed zamówieniem okien do nietypowych konstrukcji, takich jak lukarna, „bawole oko” czy wykusz, jest bardzo dokładny pomiar. Jest on szczególnie ważny przy oknach o nietradycyjnych kształtach – trójkątach, kołach oraz łukach. Nadmierne zawierzenie w dane z projektu architektonicznego może spowodować niedopasowanie okien do przygotowanych wcześniej otworów.

Podejmując decyzję o wyborze lukarny, należy wziąć pod uwagę możliwości techniczne jej budowy oraz nasze zapotrzebowanie na światło w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdować. Im więcej światła wymagamy, tym większa powinna być powierzchnia tafli szyby. Z kolei przy wykuszu znaczącą kwestią jest ustalenie, czy okna będą skręcane z łącznikami (rury kątowe,) czy też pomiędzy oknami znajdą się ścianki. Należy pamiętać, że w przypadku drugiej opcji  ilość światła wpadającego do wnętrza będzie znacznie mniejsza.

fot. OknoPlus

W tradycyjnej formie lukarny i wykusze wyposażone były w okna prostokątne, natomiast w indywidualnych przypadkach – w okrągłe. Obecne zaawansowane możliwości techniczne pozwalają na dużo większą swobodę w przypadku wyboru kształtu stolarki okiennej. W lukarnach oraz wykuszach pojawiają się trójkąty, trapezy, łuki czy kwadraty. Co więcej,  zdarzają się nawet kombinacje okien o różnych kształtach, np. prostokątów z łukami czy trójkątami.

Izabela Tryba, fot. OknoPlus

W przypadku „bawolego oka” standardowo królują półkola. Sam montaż okien do nietypowych konstrukcji w zasadzie nie różni się od montażu okien fasadowych, dzięki czemu ekipa przeszkolona przez firmę OknoPlus poradzi sobie z nim bez trudu.

Z uwagi na jedną z głównych funkcji stolarki otworowej, jaką jest doświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem, warto zastanowić się nad usytuowaniem lukarny, wykusza czy „bawolego oka” względem kierunków świata. Optymalny efekt uzyskamy wtedy, gdy umieścimy konstrukcje okienne po stronie południowej lub południowo-wschodniej.

 

Leave a Reply